Misiek & Miśka

Trzęsacz – interesujące zabytki

Baza noclegowa Trzęsacza w wielu przypadkach podpowiada, jakie zabytki będziemy mogli zobaczyć w tej miejscowości. Pierwszym zabytkiem, który warto zobaczyć, jest tutejszy dworzec, który jest jednocześnie ostatnim punktem, gdzie dojeżdża Nadmorska Kolejka Wąskotorowa. Jest to oczywiście, wielka atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto jednak nadmienić, że w przypadku tego budynku mieliśmy do czynienia z wyjątkowym remontem, który miał na celu odnowienie niektórych miejsc.

Jeśli interesują nas również zabytki sakralne, to z powodzeniem możemy dokładniej przyjrzeć się neogotyckiemu kościołowi pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Początek jego budowy przypadł mniej więcej na drugą połowę XIX wieku. Zaglądając do środka świątyni, będziemy mieli okazję do tego, żeby zobaczyć pozostałości po wcześniejszym kościele, po którym niestety zostały tylko ruiny. Kościół, który teraz można odwiedzać, miał również bardzo przykrą historię związaną z II wojną światową, podczas której niestety doznał bardzo dużych zniszczeń. Na szczęście obiekt sakralny uległ całkowitej renowacji.

Teraz w końcu spokojnie można powiedzieć nieco więcej na temat gotyckiego kościoła, którego ruiny możemy znaleźć na jednym z klifów. Tak naprawdę szacuje się, że jego budowę rozpoczęto nawet w XIII wieku. Więc można powiedzieć, że pozostałości po nim są w Trzęsaczu najstarszym zabytkiem, z jakim możemy mieć do czynienia. Niestety historia świątyni przez wszystkie lata w dziejach Polski była niezwykle burzliwa. Można nawet powiedzieć, że kościół regularnie niszczał, a także okradano go podczas wojennych najazdów. Niesprzyjającym czynnikiem okazała się także sama natura. Mianowicie procesy erozyjne, jak i silny wiatr na początku pozbawiły kościół cmentarza, a następnie wieży kościelnej. Ostatecznie pod koniec dziewiętnastego wieku, kościół został całkowicie zamknięty, natomiast okna zamurowane. Dopiero na początku XXI wieku, wzmocniono klif, na którym stoją do tej pory ruiny.

One thought on “Trzęsacz – interesujące zabytki

  1. Szkoda, że z tego kościoła na klifie pozostały tylko ruiny, ale takie są niestety skutki budowania czegokolwiek praktycznie tuż nad brzegiem morza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top