Misiek & Miśka

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Na północy Polski wiele miast żyje z nadmorskiego ruchu turystycznego. Jednym z takich miejsc jest Hel. Jest to jednak miasto wyjątkowe – otoczone z trzech stron szeroką plażą oraz wodami Bałtyku. Dodatkowo samo miejsce ma bardzo ciekawą historię, po której zostały do dzisiaj liczne zabytki. Mierzeja Helska to także miejsce, gdzie uprawia się różne sporty wodne, w tym kitesurfing i windsurfing. Warto więc wybrać się tutaj i zobaczyć to miejsce z bliska chociaż raz. Na pewno będziemy chcieli szybko tutaj powrócić.

Na Helu możemy zostać na dłużej – pomoże nam w tym rozbudowana baza noclegowa. Hotele, pensjonaty, pokoje gościnne, domy i apartamenty na wynajem to tylko część z opcji, jakie nam tutaj się proponuje. By znaleźć coś dla siebie możemy skorzystać z internetu i zarezerwować miejsca () z wyprzedzeniem.

W samym Helu znajdziemy kilka obiektów muzealnych, które warto odwiedzić. Muzeum Obrony Wybrzeża to duża jednostka edukacyjna, która została stworzona w oparciu o dawne zabudowania militarne, które pozostały w mieście do dzisiaj. Część z obiektów odrestaurowano, a w ich wnętrzach pojawiły się ekspozycje poświęcone siłom zbrojnym oraz uzbrojeniu, które się tu niegdyś znajdowało. Na terenie galerii można obejrzeć też liczne pojazdy wojskowe. Ciekawym obiektem jest m. in. Wieża Dalmierza, która posiada także taras widokowy dla turystów. W środku znajdują się wystawy poświęcone łączności wojskowej czy artylerii. Obiekt posiada też swoje oddziały, a jednym z nich jest Muzeum Kolei Helskich. Zostało otwarte w 2013 roku, we wnętrzach jednego z tutejszych bunkrów. Na wystawie w środku można się dowiedzieć wszystkiego o historii kolei w tym rejonie – zarówno o linii szerokotorowej, jak i o kolei wąskotorowej, która wykorzystywana była na terenie samego miasta. Do siedziby można też dojechać krótką linią kolei wąskotorowej, która zachowała się do dzisiaj.

W roku 2015 otwarto także drugi oddział – Muzeum Helu. Mieści się ono w dawnym stanowisku artyleryjskim, a w jego wnętrzach podziwiać można bursztyny, sprzęt rybacki i elementy wyposażenia dawnych chat. Przy muzeum powstaje obecnie mały ogród botaniczny. Jeśli będzie nam mało tego typu zbiorów, to powinniśmy także odwiedzić Muzeum Rybołówstwa, które znajduje się w centrum miasta – w najstarszym helskim budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top