Misiek & Miśka

Kościelisko a rys historyczny powstania we wsi

Jedną z wielu atrakcji jakie spotkamy w rejonie Kościeliska jest Muzeum Powstania Chochołowskiego. Jest ono oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, które zostało otworzone w 1978 roku. Znajduje się w zabytkowej Chałupie Bafitów, naprzeciw kościoła pod wezwaniem św. Jacka w Chochołowie (kościół św. Jacka <- wpisz w wyszukiwarkę), który jest jednocześnie skansenem. Poznając bliższe szczegóły należy zdecydować się na noclegi, które wybranie umożliwia dobrze dobrana baza noclegowa (Noclegi Kościelisko <- wpisz w wyszukiwarkę).

Znajdziemy tam ekspozycję poświęconą Powstaniu Chochołowskim, które wybuchło w 1846 roku. Zlokalizowane są tam eksponaty pochodzące z tego okresu. Są to między innymi dokumenty jak i broń. Wystrój wnętrza urządzony jest w stylu typowego góralskiego domu wiejskiego, pochodzącego z połowy XIX wieku, zbudowanej z miejscowego drewna o układzie izb odzwierciedlającym styl w jakim mieszkano. Wyposażenie domu przedstawia ceramikę, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również wyposażenie użytku codziennego. Ponadto dzieła sztuki, prozy i poezja nawiązująca do okresu Powstania Chochołowskiego oraz dzieł współczesnych.

Ciekawostką jest, iż Powstanie Chochołowskie wybuchło 21 lutego 1846 roku. Uczestniczyło w nim ponad 30 mieszkańców wsi Witów, Ciche, Dzianisz oraz głównych zainteresowanych mieszkańców wsi Chochołów. Uczestnicy powstania wystąpili przeciw władzom austriackim, dzięki swojemu uporowi i zaangażowaniu zdołali zdobyć kilka posterunków oraz zniszczyli słupy graniczne. Niestety Powstanie zostało stłumione w krótkim czasie po jego wybuchu przez oddział austriacki stacjonujący w Nowym Targu, któremu udzielili pomocy górale z Czarnego Dunajca. Można tu przytoczyć inne przykłady, wystawa w regionie Bałtyckim, tak samo związana jest z historią i z konfliktami. Jest to Muzeum Obrony Wybrzeża (Muzeum Hel <- wpisz w wyszukiwarkę). Warto mieć na uwadze fakt, że w Polsce wiele jest tego typu galerii.

Według niepisanych powiastek pamiątką tego wydarzenia oraz upamiętnieniem zdrady górali jest pomnik św. Jana Nepomucena w Chochołowie. Ustawiono go zwróconego plecami w kierunku Czarnego Dunajca. Wspomnijmy również o fakcie, iż górale którzy brali udział w powstaniu nie odsiadywali długich wyroków, gdyż dwa lata później przez Europę przetoczyła się Wiosna Ludów co skutkowało ich uwolnieniem. Jednym z najbardziej znanych uczestników tegoż powstania był góral Jan Krzeptowski zwany „Sabałą”.

2 thoughts on “Kościelisko a rys historyczny powstania we wsi

  1. Miło odkrywać z wami takie zakątki Polski, o których wcześniej się nie wiedziało. pozdrawiam serdecznie autorów

  2. fajnie, że komuś się chce opisywać gdzie był i co widział, dzięki temu można znaleźć wiele ciekawych kierunków urlopowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top